• info@kekovaholiday.com
  • 05352243806

Kekova Tarihi

Kekova Tarihi

Bölgeye adını veren ada, Kale Köyü'nün önünde uzanan büyükçe bir adadır. Ucunda yer alan Tersane Koyu'na tekneler yerleşebilir. Burada Bizans Devri'ne ait bir kilisenin apsisi ile karşılaşılır. Kazı yapılmadığı için tarihini bilinmiyor. Tersane Koyu'na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebilir. Kıyıya takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebiliriz. Ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını da görmek mümkündür.

Kekova Akdeniz’in batısında 2. yüzyılda yaşanan depremler sonucu sular altında kalan Likya’nın ticaret merkezlerinden Kekova limanı ve batık kent, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Antalya’nın kekova üçağı köyü yakınlarındaki Kekova, tarihi dokusu ve Akdeniz’in en temiz denizine sahip olması dolayısıyla turistlerin uğrak yeri olurken, sualtı ve su üstü olağanüstü güzellikleri de bünyesinde barındırıyor. Mavi yolculuk yapanların kolayca ulaşıp gezebildiği Kekova’yı Anadolu Ajansı foto muhabiri Cem Özdel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan özel izinle Müze Görevlisi İlknur Erdoğan, dalgıçlar Erkan Çağlar ve Cem Gazivekili eşliğinde fotoğrafladı.

 KEKOVA ÜÇAĞIZ’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Bir doğa mucizesi olan Kekova, yıllardır tatilcilerin gözde mekanı olsa da son dönemde buraya ilgi biraz daha artmaya başladı. İnsanlar artık yalnızca deniz tatili yapmak istemiyor. Tatilde amaç artık zamanı renklendirmek, kültürel yapılar görmek, eğlenmek, dinlenmek, yeni şeyler öğrenmek üstüne şekilleniyor. İşte tam da bu yüzden, yani bu şartların hepsini aynı anda karşıladığı için Üçağız, benim doğduğum bu harika yer, daha da fazla ün kazanmaya başladı. Ayrıca her zamanki gibi daha önceden burayı deneyimleyenler  içinse vazgeçilmez bir tatil yeri olmaya devam ediyor.

Siz de Kekova’yı ve Üçağız’ı merak edip tatilinizi burada yapmak istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken çok önemli yerlerden bahsetmek istiyorum. Hem doğal güzellik hem de kültürel güzelliklerin olmazsa olmazlarının başında Batık Kentgeliyor. Yüzlerce yıldır denizin altında yaşayan bu harika yeri tekne turu ile görebilirsiniz.Dolayısıyla hem eğlenip hem öğrenmek Üçağız’da yapacağınız tatilin ana konsepti olabilir. Sonrasında görmeniz gereken diğer antik makanlar ise;  Kaleköy’de Simena, Gökkaya koyundaIstlada, Kekova’da Aperlai’dır. Elbetteki çevrede şahit olacağınız kilise ve bizans kalıntıları da bu tarih şöleninin en anlamlı yanlarından biri. Bunun yanında mavinin en güzel halini yaşayacağınız tekne turu ile Korsan Mağarası’ndan geçme deneyimini yakalamak da zihnize unutamayacağınız anlardan biri olarak yerleşecek tatilinizi keyifle sürdüreceksiniz.

Kekova Adası’nı tekneyle keşfe çıkarken göreceğiniz diğer adalar;Aşırlı Ada, Toprak Adası, Kişnali Ada ve İç Ada’dır. Siz de tıpkı doğa gibi gökyüzünde parlayan güneşin tadını çıkarırken güzelim mavi – yeşil suların üstünden size el sallayan bu adaların çevresinde serin sularla beraber yorgunluğunuzu atacaksınız. Akdeniz’in en temiz denizine sahip olan bu adada tatil yapmak, Üçağız’da köy yaşamını deneyimlemek, tarihi kalıntıları keşfe çıkmak, tekne turuyla ünlü bu bölgede turkuaz suların tadını çıkarırken doğal güzelliklerle büyülenmek Üçağız’a tatile gelenler için mutlaka ama mutlaka yapması gereken şeyler arasında.Likya Bölgesi’nin mavi incisi Kekova zamanın ve tatilin değerini bilenlerin uğrak mekanı. Buraya geldiğinizde yukarıda önerdiğim yerleri görmeden ayrılmayın, pişman olmayacaksınız.