• info@kekovaholiday.com
  • 05352243806

Kekova Tarihi

Kekova Tarihi

Bölgeye adını veren ada, Kale Köyü'nün önünde uzanan büyükçe bir adadır. Ucunda yer alan Tersane Koyu'na tekneler yerleşebilir. Burada Bizans Devri'ne ait bir kilisenin apsisi ile karşılaşılır. Kazı yapılmadığı için tarihini bilinmiyor. Tersane Koyu'na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebilir. Kıyıya takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebiliriz. Ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını da görmek mümkündür.

Kekova Akdeniz’in batısında 2. yüzyılda yaşanan depremler sonucu sular altında kalan Likya’nın ticaret merkezlerinden Kekova limanı ve batık kent, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Antalya’nın kekova üçağı köyü yakınlarındaki Kekova, tarihi dokusu ve Akdeniz’in en temiz denizine sahip olması dolayısıyla turistlerin uğrak yeri olurken, sualtı ve su üstü olağanüstü güzellikleri de bünyesinde barındırıyor. Mavi yolculuk yapanların kolayca ulaşıp gezebildiği Kekova’yı Anadolu Ajansı foto muhabiri Cem Özdel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan özel izinle Müze Görevlisi İlknur Erdoğan, dalgıçlar Erkan Çağlar ve Cem Gazivekili eşliğinde fotoğrafladı.

 
 


Warning: mysql_close(): 3 is not a valid MySQL-Link resource in /home/kekovaholiday/public_html/adminx/core/db.php on line 51