• info@kekovaholiday.com
  • 05352243806

Kekova Gezilecek Yerler

Rezervasyon yap

KEKOVA TEKNE TURLARI GEZİLECEK YERLER.
KEKOVA TEKNE TURLARINI BİZDEN İSTER SAATLİK İSTER GÜNLÜK KİRALAYIN BİR ÇOK TEKNENİN GİTMEDİĞİ BİR ÇOK DOĞA HARİKASI VE TARİHİ ÖZEL KOYLARI GÖREBİLİRİSNİZ Çünki BöLgeyi Çok İyi Biliyoruz 1985 Den Bu Yana Artan Tecrübemizle
KEKOVA SAATLİK TURLAR:KEKOVA LİKYA KAYA MEZARLARI,KALE KÖY,BATIK ŞEHİR,TERSAHANE KOYU GEZİLİR
KEKOVA YARIM GÜNLÜK TURLAR:LİKYA KAYA MEZARLARI,KALE KÖY,BATIK ŞEHİR,TERSAHANE KOYU,AKVARYUM KOYU
KEKOVA GÜNLÜK TURLAR:AKVARYUM KOYU,TERSAHANE KOYU,BATIK ŞEHİR,KORSAN MAĞARASI,GÖKKAYA KOYU,BURÇ KOYU,KALE KÖY,ADALAR ARASI
KEKOVA EXTRA TURLAR:BU TURLARDA BİRAZ UZAKTA OLAN YERLER GİDİLİR BUNLAR DOĞU TARAFTA KARLOZ KOYU BATI TARAFTA İSE APARLAİ ANTİK KENTİDİR.
KARALOZ KOYU:İÇE GİRDİKÇE İLERYEN ADETA BİR SALGANGOZU ANDIRAN MAVİ TONLU RENGİ İLE BÜYÜLEYEN İNANILMAZ BİR KOYDUR..
APARLAİ:
Sıçak Yarımadası'nda olup, Sıçak İskelesi'ndedir. Buraya Üçağız'dan kayıkla kolaylıkla gelinebilir. Karadan ise Kılıçlı'da bulunan Apollonia'yı görüp buraya ulaşılabilinir. Ele geçen sikkelerden, bir Lykia şehri olan Aperlai'nin tarihinin M.Ö. V. veya IV. yüzyıla kadar inebildiği anlaşılmaktadır. İsindi, Simena ve Apololnia ile birlikte Lykia Birliği içinde bulunan Aperlai, aynı zamanda birliğin başı olarak da görülür.
Deniz kenarından başlayan rekteaonal ve poligonal teknikteki surlar, aralıklı kulelerle takviye edilmiştir. Roma dönemine ait dikdörtgen bir alanı çeviren surlar yer yer görkemli bir görünüşe sahiptir.
Surun dışındaki diğer kalıntılar Bizans ve sonrası dönemlerden kalmadır. Surun güney tarafı ise poligonal teknikte ve çok harap vaziyettedir. Bu yönde iki yanında kulelerle takviye edilmiş bir ana giriş kapısı da bulunuyordu. Kuzeybatı köşesinde bir kilise ve güneydoğu köşesindeki şapel dışında belirli bir yapı bulunmaktadır.
Surun doğusunda hemen hepsi yuvarlak kavisli kapağa sahip çok sayıda lahit bulunmaktadır. Bunların bazıları erken dönem surları ile sahil arasında yer alır. Böylece bu alanın daha sonra duvarlarla çevrilen şehre ait olduğu anlaşılmaktadır. Aperlai'nin rıhtımı ve buna bağlı yapılar bugün su altında kalmış olup deniz altındaki görüntüler yer yer izlenebilmektedir.
 
Bu sayfanın hazırlanmasında İlhan AKŞİT'in "Işık Ülkesi LYKİA" kitabından yararlanılmıştır.